SHMÚ (shmu.sk)
10.09.2023 15:30:00

Tropické cyklóny v severnom Atlantiku. V severnom Atlantiku pokračuje hurikánová sezóna a v tomto období sa častejšie vyvíjajú aj silné hurikány tzv. kapverdského typu (lebo sa formujú blízko pobrežia Afriky).

Tropické cyklóny v severnom Atlantiku

V severnom Atlantiku pokračuje hurikánová sezóna a v tomto období sa častejšie vyvíjajú aj silné hurikány tzv. kapverdského typu (lebo sa formujú blízko pobrežia Afriky). V oblasti vznikla aj tropická depresia, z ktorej sa postupne vyvinul silný hurikán Lee. Nakrátko dosiahol najvyššiu kategóriu 5 (priemerná rýchlosť vetra 270 km/h), no aktuálne výrazne zoslabol na kategóriu 2 (165 km/h). Postupuje na západ až severozápad, avšak v najbližšom období sa stočí na sever, a tak sa vyhne juhovýchodnému pobrežiu USA a s najväčšou pravdepodobnosťou minie aj Bermudy. V neskoršej fáze pri prerode na mimotropickú níž zrejme zasiahne severovýchod USA a juhovýchod Kanady a do oblasti tak prinesie výdatné zrážky a silný vietor (no slabší ako aktuálne).

Nad Atlantikom je aktuálne aj ďalšia tropická níž Margot, ktorá postupuje na sever cez centrálny Atlantik, teda východnejšou dráhou ako hurikán Lee. Postupne by mala zosilnieť na hurikán a koncom budúceho týždňa sa priblíži k Azorským ostrovom, či ich však priamo zasiahne je zatiaľ otázne.

Južne od spomínaných pomenovaných tropických níží sa vyskytujú aj ďalšie tropické depresie, z ktorých sa postupne tiež môžu vyvinúť tropické cyklóny. [MŠ]

ObrázkyPočasie hľadanie predpoveď počasia pre všetky mestá sveta.
Druhou možnosťou je hľadanie cez zoznam kontinentov a štátov.

Zdroj dát o počasí

Predpoveď počasia pre dodáva MET Norway nórsky meteorologický ústav a NRK.

Pocitová teplota

Na výpočet citeľnej teploty sa používa model AAT (Australian Apparent Temperature), ktorý je určený na celoročné výpočty a okrem teploty a rýchlosti vetra zohľadňuje aj vlhkosť.
°C / °F    
logo

Copyright © 2000 - 2024 AliaWeb, spol. s r.o. CZ

Zdroj dát MET Norway    © Vlajky    RSS
Napíšte nám

Používanie souborov cookie     Reklama na serveri

Ochrana údajů    Kontakty