SHMÚ (shmu.sk)
27.10.2023 11:41:00

Výdatné zrážky spojené s hlbokou tlakovou nížou spôsobia vzostup vodných hladín Cez naše územie aktuálne postupuje ďalej na východ až severovýchod rozsiahle pásmo výdatných zrážok (obr. 1).

Výdatné zrážky spojené s hlbokou tlakovou nížou spôsobia vzostup vodných hladín

Cez naše územie aktuálne postupuje ďalej na východ až severovýchod rozsiahle pásmo výdatných zrážok (obr. 1). Je spojené s hlbokou tlakovou nížou, ktorá sa sformovala pod Alpami na zvlnenom studenom fronte. Stred níže sa aktuálne nachádza približne v okrese Komárno a má hodnotu okolo 989 hPa. V najbližších hodinách sa bude níž presúvať po cez naše územie ďalej na východ, pričom na východnom Slovensku sa o niečo viac stočí na severovýchod (čierna čiara na obr. 1) a ešte sa o niečo prehĺbi a môže tak byť neobyčajná aj z pohľadu klimatológie hlbokých níží. Na celé územie Slovenska prinesie výdatné zrážky, ojedinele spadne aj viac ako 50 mm, pričom najvyššiu intenzitu budú zrážky dosahovať v severozápadnom kvadrante níže (na SZ od jej stredu). To pozorujeme už aj v týchto chvíľach na juhozápade Slovenska a Honte, kde už v priebehu uplynulých 6 hodín miestami spadlo cez 30 mm zrážok (obr. 2), no intenzita sa zvýšila najmä s približovaním sa níže - za hodinu aj cez 10 mm, ojedinele až 17 mm, napr. na staniciach Ladzany (obr. 3), Rastislavice, Mochovce a Žihárec.

Nakoľko sme aj v predchádzajúcich dňoch zaznamenali zrážkovú činnosť na väčšine územia, povodia sú do značnej miery nasýtené. Vzhľadom na spadnuté a ďalšie predpovedané vysoké úhrny počas dnešného dňa očakávame v povodiach zasiahnutých výdatnými zrážkami výrazný vzostup vodných hladín aj s možnosťou prekročenia stupňov povodňovej aktivity. Ide najmä o povodie Nitry, Žitavy, Hrona, Ipľa, Slanej, Bodvy a povodia na krajnom východe Slovenska (obr. 4 a 5). Záver končiaceho hydrologického roka 2023 preto bude v znamení väčších vodností na niektorých tokoch. V platnosti pre dnešný deň sú aj meteorologické a hydrologické výstrahy 1. st. pred povodňou z trvalého dažďa.

Zrážky budú výdatné ešte niekoľko hodín, na juhozápade začnú slabnúť už v priebehu popoludnia, na východe až k večeru. [MŠ, MH]

Obr. 1
Obr. 2
Obr. 3
Obr. 4
Obr. 5


Počasie hľadanie predpoveď počasia pre všetky mestá sveta.
Druhou možnosťou je hľadanie cez zoznam kontinentov a štátov.
Predpoveď počasia pre dodáva MET Norway nórsky meteorologický ústav a NRK.
logo

Copyright © 2000 - 2023 AliaWeb, spol. s r.o. CZ

Zdroj dát MET Norway    © Vlajky    RSS
Napíšte nám

Používanie souborov cookie     Reklama na serveri

Ochrana údajů    Kontakty