SHMÚ (shmu.sk)
27.10.2023 20:27:00

Posledný októbrový piatok na mnohých miestach napršalo 20 až 50 mm zrážok a ojedinele boli prekročené aj stupne povodňovej aktivity

Posledný októbrový piatok na mnohých miestach napršalo 20 až 50 mm zrážok a ojedinele boli prekročené aj stupne povodňovej aktivity

Rozsiahle zrážkové pásmo spojené s hlbokou tlakovou nížou ovplyvňovalo počasie na našom území takmer celý dnešný deň. 24-hodinový úhrn zrážok k 20:00 dosiahol na väčšine územia hodnoty v intervale od 20 do 50 mm, na Krupinskej planine a južnom úpätí Štiavnických vrchov ojedinele aj viac ako 60 mm (obr. 1).

Obr. 1

 

 

Nižšie úhrny zrážok sme zaznamenali v povodiach severného Slovenska, zväčša len od 10 do 30 mm. Maximálny úhrn pozorujeme na zrážkomernej stanici Ladzany – 62,2 mm/24h. Pozoruhodné boli aj krátkodobé intenzity dažďa, v niektorých staniciach na juhozápadnom Slovensku a Honte sa pohybovali okolo 15 mm/1h. Zrážky podobného rozsahu a súčasne aj intenzity sú v poslednom období vzácnosťou. Zrážkové pásmo na zadnej strane tlakovej níže však stále postupuje najmä cez severnú polovicu Slovenska, jeho intenzita je ale menšia a pásmo stráca na kompaktnosti (obr. 2). Počas noci očakávame ďalšie ustávanie zrážkovej činnosti.

Obr. 2

 

 

 

Trvalý, lokálne aj výdatný dážď spôsobil počas dňa vzostupy vodných hladín na väčšine sledovaných vodomerných staníc, najvýraznejšie v povodí dolného Hrona, Ipľa, Slanej, Bodvy a čiastočne aj v povodiach na krajnom východe územia. Tu boli ojedinele dosiahnuté aj stupne povodňovej aktivity (SPA). Momentálne je 2. SPA v Hronských Kľačanoch na Podlužianke, v Horných Semerovciach na Štiavnici, 1. SPA je vo Vieske nad Žitavou na Žitave a v Plešivci na Štítniku. V týchto staniciach vodné hladiny kulminujú alebo sú v miernom poklese (obr. 3 a 4). Na väčšine menších tokoch v zasiahnutých povodiach prevláda mierny pokles. Výnimkou sú toky na severe územia, kde sa ešte stále vyskytujú zrážky a samozrejme dolné úseky väčších tokov, kde očakávame vzostupy vodných hladín z dotekania.

Počas víkendu si od zrážkovej činnosti oddýchneme, mali by sa vyskytovať len ojedinele a v zanedbateľných úhrnoch. [MH]

Obr. 3
Obr. 4


Počasie hľadanie predpoveď počasia pre všetky mestá sveta.
Druhou možnosťou je hľadanie cez zoznam kontinentov a štátov.
Predpoveď počasia pre dodáva MET Norway nórsky meteorologický ústav a NRK.
logo

Copyright © 2000 - 2023 AliaWeb, spol. s r.o. CZ

Zdroj dát MET Norway    © Vlajky    RSS
Napíšte nám

Používanie souborov cookie     Reklama na serveri

Ochrana údajů    Kontakty