SHMÚ (shmu.sk)
20.11.2023 22:27:00

Zima sa prihlási o slovo už v novembri S každým ďalším výstupom numerických modelov rastie pravdepodobnosť výraznejšieho a dlhšie trvajúceho vpádu studeného vzduchu do našej oblasti

Zima sa prihlási o slovo už v novembri

S každým ďalším výstupom numerických modelov rastie pravdepodobnosť výraznejšieho a dlhšie trvajúceho vpádu studeného vzduchu do našej oblasti (obr. 1). Na severe sa s vysokou pravdepodobnosťou vyskytnú aj celodenné mrazy, na juhu bude cez deň len pár stupňov nad nulou (obr. 2). Sneženie alebo snehové prehánky budú bežné aj v nižších polohách. Ako k tejto situácii dôjde?

Najprv sa vo štvrtok presunie hlboká a vysoká tlaková níž* nad severnú Európu (obr. 3, vpravo hore), v čom v numerických modeloch výrazná neurčitosť nebola. Neistota však bola spojená predovšetkým s vývojom nad severným Atlantikom. Aktuálne najpravdepodobnejší scenár je ten, ktorý prepája azorskú a grónsku tlakovú výš, vplyvom čoho dôjde k zablokovaniu štandardnej západnej cirkulácie v rozsiahlej časti Európy (obr. 3, dole), ktorá k nám v chladnejšej časti roku prináša teplejší a vlhší vzduch sponad oceánu. Výsledkom tak bude zosilnené severozápadné až severné prúdenie, ktoré k nám v druhej polovici tohto týždňa s vysokou pravdepodobnosťou postupne dostane chladnú morskú arktickú vzduchovú hmotu. Niektoré včerajšie scenáre počítali s podstatne slabším prepojením týchto výší (obr. 4, vľavo dole), výsledkom čoho bol predpoklad pokračujúcej západnej cirkulácie a dráhy tlakových níží sponad Atlantiku nad Európu (obr. 4, vpravo dole). Tento scenár však je už málo pravdepodobný a treba skôr počítať s chladným variantom. Navyše, vzhľadom na rozsah a vertikálnu mohutnosť chladnej vzduchovej hmoty sa dá predpokladať, že nepôjde len o krátkodobé ochladenie, ale táto masa vzduchu sa bude u nás (obr. 2), ale aj v rozsiahlej časti Európy, "spotrebovávať" minimálne týždeň. [MŠ]

*vysoká tlaková níž = níž vyjadrená aj vo vyšších hladinách (obr. 3, 4, farebná škála) troposféry, aj pri povrchu (čierne čiary na obr. 3 a 4)

Obr. 1
Obr. 2 - Pravdepodobnostná predpoveď maximálnej a minimálnej teploty pre Hurbanovo a Liesek
Obr. 3 - výstup modelu ECMWF z 20.11.2023, 00:00 UTC, počítajúci s chladným scenárom so severným prúdením v strednej Európe, ktorý reprezentuje aj ansámblovú predpoveď na obr. 1.
Obr. 4 - výstup modelu ECMWF z 19.11.2023, 12:00 UTC, počítajúci s teplejším scenárom s pretrvávajúcou západnou cirkuláciou v strednej Európe, ktorý nereprezentuje ansámblovú predpoveď na obr. 1.


Počasie hľadanie predpoveď počasia pre všetky mestá sveta.
Druhou možnosťou je hľadanie cez zoznam kontinentov a štátov.
Predpoveď počasia pre dodáva MET Norway nórsky meteorologický ústav a NRK.
logo

Copyright © 2000 - 2023 AliaWeb, spol. s r.o. CZ

Zdroj dát MET Norway    © Vlajky    RSS
Napíšte nám

Používanie souborov cookie     Reklama na serveri

Ochrana údajů    Kontakty