SHMÚ (shmu.sk)
01.12.2023 15:26:00

Predpoveď hranice sneženia a skupenstva zrážok V našej oblasti sa dnes a zajtra bude naďalej vlniť výrazné frontálne rozhranie, ktoré sa zajtra ešte zvýrazní

Predpoveď hranice sneženia a skupenstva zrážok

V našej oblasti sa dnes a zajtra bude naďalej vlniť výrazné frontálne rozhranie, ktoré sa zajtra ešte zvýrazní. V chladnej časti rozhrania, tj. smerom na severozápad od neho, sa bude teplota udržiavať väčšinou pod nulou aj pri povrchu, no v jeho teplej časti bude nulová izoterma veľmi vysoko, nad 2000-3000 m n.m (obr. 1). Front sa zajtra ešte zvýrazní a zvlní pri prechode tlakovej níže cez našu oblasť. Na jej prednej strane sa bude postupne posúvať smerom na sever, naopak na jej zadnej strane smerom na juh (obr. 2). To bude mať zásadný vplyv na skupenstvo zrážok, ako aj na ich intenzitu.

Z našich predpovedí ste zrejme zvyknutí, že v nich uvádzame hranicu, od ktorej budú zrážky snehové. To však v tejto situácii nemá zmysel, pretože v chladnej časti rozhrania budú zrážky snehové aj v najnižších polohách, no v teplej zväčša nebudú ani na horách. V takejto situácii je preto vhodné komentovať skupenstvo zrážok regionálne. Teda na severe a miestami aj krajnom západe Slovenska budú zrážky snehové, no zároveň treba brať do úvahy neistotu v predpovedi presnej polohy rozhrania. To sa môže posunúť oproti predpovedi o niekoľko málo desiatok km, no aj tak nie je stacionárne - dnes a v noci na zajtra sa posúva viac na sever (obr. 1, 2), zajtra popoludní a večer postupne smerom na juhovýchod (obr. 3). Ďalšia neurčitosť spočíva v predpovedi vertikálneho profilu teploty, ktorý v blízkosti rozhrania praje viacerým typom zrážok.

Na priložených vertikálnych rezoch (obr. 4-6) teploty vzduchu tiež vidieť, aké je toto rozhranie výrazné. V jeho chladnej časti budú zrážky snehové, v teplej dažďové, no v jeho blízkosti bude silná inverzia, ktorá bude najmä na severnom okraji v nižších polohách stále s mrazom. Snehové zrážky sa tak v hrubej teplej vrstve v cca výške 1000-3000 m m.m. roztopia, no nižšie budú pri zápornej teplote namŕzať (v prípade hrubej zápornej vrstvy kvapky zmrznú a bude padať tzv. zmrznutý dážď).

Túto inverziu so zápornou teplotou v nižších polohách a kladnou vyššie je možné identifikovať aj na vertikálnych profiloch teploty na Slovensku, ukážka pre Liesek, Poprad a Prešov (obr. 7). Najmä v severnej časti Slovenska je podľa aktuálnych výstupov numerických modelov najvyššia pravdepodobnosť výskytu mrznúceho dažďa (obr. 8 - ide o experimentálny parameter). A trochu severozápadne od tohto pásma by malo pripadnúť najviac snehu (obr. 9). [MŠ]

Obr. 1 - nadmorská výška nulovej izotermy s výrazným skokom v alpskej a karpatskej oblasti = front
Obr. 2 - zvlnenie frontu
Obr. 3 - presun frontu a níže ďalej na východ-severovýchod, preniknutie studeného vzduchu a pokles nulovej izotermy až k povrchu
Obr. 4 - Vertikálny rez teploty vzduchu, orientácia rezu vľavo hore (A-B), vysvetlenie v obrázku a v texte
Obr. 5 - Vertikálny rez teploty vzduchu, orientácia rezu vľavo hore (A-B), vysvetlenie v obrázku a v texte
Obr. 6 - Vertikálny rez teploty vzduchu, orientácia rezu vľavo hore (A-B), vysvetlenie v obrázku a v texte
Obr. 7 - Identifikácia kladnej vrstvy na predpovedanom profile teploty vzduchu pre vybrané oblasti
Obr. 8 - Experimentálna predpoveď mrznúceho dažďa podľa viacerých numerických modelov
Obr. 9 - Predpoveď vodnej hodnoty novej snehovej pokrývky za 24 hodín podľa viacerých numerických modelov, na Kysuciach a Orave bude snežiť pri teplote -5 až -2 °C, čo ešte zvyšuje pomer výšky snehovej pokrývky oproti úhrnom v mm (alebo vodnej hodnote). Maximum predpovedanej snehovej pokrývky je severozápadne od maxima predpovedaného mrznúceho dažďa (porovnaj s obr. 8 ).


Počasie hľadanie predpoveď počasia pre všetky mestá sveta.
Druhou možnosťou je hľadanie cez zoznam kontinentov a štátov.

Zdroj dát o počasí

Predpoveď počasia pre dodáva MET Norway nórsky meteorologický ústav a NRK.

Pocitová teplota

Na výpočet citeľnej teploty sa používa model AAT (Australian Apparent Temperature), ktorý je určený na celoročné výpočty a okrem teploty a rýchlosti vetra zohľadňuje aj vlhkosť.
°C / °F    
logo

Copyright © 2000 - 2024 AliaWeb, spol. s r.o. CZ

Zdroj dát MET Norway    © Vlajky    RSS
Napíšte nám

Používanie souborov cookie     Reklama na serveri

Ochrana údajů    Kontakty