SHMÚ (shmu.sk)
11.02.2024 17:31:00

Nedeľa v znamení celodenného dažďa a vzostupov hladín Po mimoriadne teplej sobote sa v našej oblasti vlní studený front spojený s rozsiahlou oblasťou nízkeho tlaku vzduchu

Nedeľa v znamení celodenného dažďa a vzostupov hladín

Po mimoriadne teplej sobote sa v našej oblasti vlní studený front spojený s rozsiahlou oblasťou nízkeho tlaku vzduchu. Na väčšinu územia prináša trvalý, ojedinele aj výdatný dážď. Hranica sneženia zotrváva naďalej vo vysokých horských polohách. Pri pohľade na mapu zrážok sú úhrny priestorovo veľmi rozdielne. Najvyššie 24-hodinové úhrny zrážok (k 17:00) sú na južných návetriach pohorí v horných častiach povodí Nitry, Hrona, Ipľa a Slanej. Tu spadlo od 20 do 45 mm zrážok. Vo vyšších polohách ojedinele aj výrazne viac, s maximom v Demänovskej doline, kde sme zo zvlneného studeného frontu doteraz spadlo 80,8 mm zrážok (obr. 1). Vo vysokohorských polohách preto možno očakávať väčšie množstvo novonapadnutého snehu. V ostatných povodiach sú úhrny zrážok výrazne nižšie a neprevyšujú 10 mm.

V uvedených povodiach zaznamenávame po trvalom daždi výrazné vzostupy hladín, aj s dosiahnutím stupňov povodňovej aktivity. 3. SPA bol prekročený na toku Revúca v Podsuchej (obr. 2 a 3) . Po opätovnom vzostupe je aktuálne hladina na úrovni 2. SPA na veľkých tokoch východoslovenskej nížiny (Laborec, Latorica, Uh, Bodrog) – obr. 5. Príčinou sú predovšetkým zrážky v ukrajinskej Zakarpatskej oblasti. 1. a 2. SPA bol prekročený na niektorých tokoch v povodí hornej Nitry, horného Váhu a horného Hrona. Na ostatných tokoch je ustálenosť až mierny vzostup vodných hladín. Hydrologickú situáciu sledujeme a pravidelne aktualizujeme na našej webovej stránke.

Čiastočné ustávanie zrážok predpokladáme vo večerných a nočných hodinách, najmä na juhu západného a stredného Slovenska, na severe a východe počas zajtrajška. Kulminácie hladín na tokoch v dotknutých povodiach očakávame počas nočných hodín, s dotekaním a následným vzostupom v dolných úsekoch tokov počas zajtrajšieho dňa. V ďalších dňoch nového týždňa sa budú zrážky vyskytovať len ojedinele.

Obr. 1
Obr. 2
Obr. 3
Obr. 4
Obr. 5


Počasie hľadanie predpoveď počasia pre všetky mestá sveta.
Druhou možnosťou je hľadanie cez zoznam kontinentov a štátov.

Zdroj dát o počasí

Predpoveď počasia pre dodáva MET Norway nórsky meteorologický ústav a NRK.

Pocitová teplota

Na výpočet citeľnej teploty sa používa model AAT (Australian Apparent Temperature), ktorý je určený na celoročné výpočty a okrem teploty a rýchlosti vetra zohľadňuje aj vlhkosť.
°C / °F    
logo

Copyright © 2000 - 2024 AliaWeb, spol. s r.o. CZ

Zdroj dát MET Norway    © Vlajky    RSS
Napíšte nám

Používanie souborov cookie     Reklama na serveri

Ochrana údajů    Kontakty