SHMÚ (shmu.sk)
23.02.2024 09:55:00

Netypický vývoj tohtoročnej zimy spôsobuje absenciu sneženia a tvorby súvislej snehovej pokrývky v polohách pod cca 1000 m n. m. Tento stav pretrváva na väčšine územia od tretej decembrovej dekády, s výnimkou ochladenia v druhej polovici januára

Doterajší priebeh zimy 2023/24 z hľadiska snehových zásob v povodiach Slovenska

Netypický vývoj tohtoročnej zimy spôsobuje absenciu sneženia a tvorby súvislej snehovej pokrývky v polohách pod cca 1000 m n. m. Tento stav pretrváva na väčšine územia od tretej decembrovej dekády, s výnimkou ochladenia v druhej polovici januára. To však bolo spočiatku minimom snehových zrážok, po následnom oteplení opäť snežilo len vo vyšších polohách, najmä severnej polovice Slovenska. V takmer všetkých povodiach (s výnimkou Popradu) sme doterajšie maximálne hodnoty zaznamenali ešte počas decembra (obr. 1 až 3), väčšinou v období Vianoc.

Vývoj počasia v decembri priniesol niekoľko vĺn výraznejších snehových zrážok, prechodne aj do nižších polôh pod 400 m n. m. Od toho času sa sneženie v nižších polohách v južnej polovici územia vyskytlo len ojedinele, avšak v niektorých lokalitách vôbec. Podrobné informácie nájdete tu https://www.shmu.sk/sk/?page=1&id=mim_sneh&povodie=2#form.

Ako sme včera zdôraznili, najmä druhá polovica tohtoročnej zimy sa vyznačuje extrémne dlhou sériou veľmi teplých dní s maximálnou dennou teplotou 10 °C a viac. Z tohto dôvodu je aktuálne snehová pokrývka viazaná len na horské polohy, pričom jej zásoby v povodiach sú neobvykle nízke. Súvislú vrstvu snehu nachádzame zväčša nad 1100 m. n. m – v povodiach horného Váhu, horného Hrona a Popradu (obr. 4). V ostatných povodiach ide o nemerateľné hodnoty zásob. Pri porovnaní s predchádzajúcimi rokmi zodpovedajú súčasné zásoby snehu skôr prelomu marca a apríla, než februáru.

Naproti tomu sú zaujímavé zistenia kolegov z Ústavu hydrológie SAV v Liptovskom Mikuláši. Terénne merania v lokalite Jaloveckej doliny v Západných Tatrách poukazujú na rekordné hodnoty charakteristík snehovej pokrývky, avšak len vo vysokohorských nadmorských výškach nad 1700 m n. m. (obr. 5). Dôvodom je častý výskyt zrážok v priaznivom prúdení pre toto pohorie. Nižšie, v stredných polohách je už situácia výrazne odlišná.

Vývoj poveternostnej situácie ani v najbližšom období nepredpokladá zmenu počasia v prospech zimných podmienok aj v nižších polohách. Naopak, naďalej by malo dominovať nadpriemerne teplé počasie.

Detailnejšiu analýzu zimy 2023/24 prinesieme po jej oficiálnom skončení v nasledujúcich týždňoch. [MH]

Obr. 1
Obr. 2
Obr. 3
Obr. 4
Obr. 5


Počasie hľadanie predpoveď počasia pre všetky mestá sveta.
Druhou možnosťou je hľadanie cez zoznam kontinentov a štátov.

Zdroj dát o počasí

Predpoveď počasia pre dodáva MET Norway nórsky meteorologický ústav a NRK.

Pocitová teplota

Na výpočet citeľnej teploty sa používa model AAT (Australian Apparent Temperature), ktorý je určený na celoročné výpočty a okrem teploty a rýchlosti vetra zohľadňuje aj vlhkosť.
°C / °F    
logo

Copyright © 2000 - 2024 AliaWeb, spol. s r.o. CZ

Zdroj dát MET Norway    © Vlajky    RSS
Napíšte nám

Používanie souborov cookie     Reklama na serveri

Ochrana údajů    Kontakty