SHMÚ (shmu.sk)
25.02.2024 14:23:00

Mimoriadne teplé počasie bude pokračovať aj naďalej Od začiatku februára zažívame dlhotrvajúce abnormálne teplé počasie, ktoré pretrvá aj ďalších dňoch. Dokonca sa ešte mierne oteplí

Mimoriadne teplé počasie bude pokračovať aj naďalej

Od začiatku februára zažívame dlhotrvajúce abnormálne teplé počasie, ktoré pretrvá aj ďalších dňoch. Dokonca sa ešte mierne oteplí. Od severu zasahuje rozsiahla oblasť nízkeho tlaku vzduchu cez západnú Európu až nad Stredomorie a nad európskou časťou Ruska sa udržiava mohutná tlaková výš. Medzi týmito tlakovými útvarmi prúdi od juhu až juhozápadu do našej oblasti už niekoľko dní teplý vzduch. Ešte teplejší vzduch prúdi nad Balkán. Tlaková níž, ktorej stred sa aktuálne nachádza pri západnom pobreží Európy sa presunie cez Francúzsko až do oblasti Sardínie. To bude mať za následok zosilnenie už aj tak teplého južného až juhovýchodného prúdenia do našej oblasti. V hladine 850 hPa (cca 1400 až 1500 m n.m.) sa do utorka oteplí z cca 1 °C na 4 až 5 °C.

Denné maximá, ktoré budeme v najbližších dňoch dosahovať, budú zväčša v intervale 11 až 18 °C. Tieto hodnoty sú skôr typické pre polovicu apríla. Prevládať bude skôr oblačné počasie, len prechodne sa môže oblačnosť zmenšiť. Občasné zrážky budú väčšinou len slabé a budú sa vyskytovať len lokálne (najbližšiu noc ich však bude na strednom a východnom Slovensku viac, budú súvisieť s frontálnou vlnou, ktorá bude tou oblasťou prechádzať). Snežiť bude postupne len na hrebeňoch Tatier.

Tento mimoriadne teplý záver februára ešte zvýši už beztak extrémnu priemernú dennú teplotu, ktorú sme namerali do týchto dní. Napríklad od 1.2. do 24.2. bola priemerná denná teplota v Hurbanove 8,7 °C, do konca mesiaca ešte o pár desatín porastie. O prekonaní najteplejšieho februára (6,5 °C v roku 1966) sa nemusíme ani baviť, keďže sa nedá vylúčiť aj atakovanie najteplejšieho marca minimálne od roku 1901 (v roku 2014 tam bola priemerná mesačná teplota 9,1 °C).

Na ansámblovej predpovedi pre Hurbanovo a Bardejov môžeme vidieť, že k zásadnejšej teplotnej zmene nepríde ani začiatkom marca a teda jarné počasie bude pokračovať aj naďalej. (SD)Počasie hľadanie predpoveď počasia pre všetky mestá sveta.
Druhou možnosťou je hľadanie cez zoznam kontinentov a štátov.

Zdroj dát o počasí

Predpoveď počasia pre dodáva MET Norway nórsky meteorologický ústav a NRK.

Pocitová teplota

Na výpočet citeľnej teploty sa používa model AAT (Australian Apparent Temperature), ktorý je určený na celoročné výpočty a okrem teploty a rýchlosti vetra zohľadňuje aj vlhkosť.
°C / °F    
logo

Copyright © 2000 - 2024 AliaWeb, spol. s r.o. CZ

Zdroj dát MET Norway    © Vlajky    RSS
Napíšte nám

Používanie souborov cookie     Reklama na serveri

Ochrana údajů    Kontakty